Čím vybavit lékárničku pro psy a kočky?

02.12.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
V minulém článku jsme si uvedli léky, které by naši mazlíčci neměli nikdy dostat. A dnes si pojďme shrnout základní věci, které bychom měli mít pro kočku nebo psa po ruce. Takovou psí/kočičí lékárničku, bychom měli brát s sebou nejen na společné dovolené, ale i na celodenní výlety. Třeba ji nakonec využijeme i my.


Ve zvířecí lékárničce by stejně jako v lidské neměl chybět obvaz, špulka s náplastí, nůžky, jednorázové rukavice. K dalším položkám se trochu rozepíši.

Co patří do lékárničky?

Kleštičky na klíšťata, pinzeta - kleštičky jsou skvělým pomocníkem při odstraňování přisátých klíšťat. Klíšťata je nejlepší odstranit co nejdříve po přisátí. Když nemáme kleštičky, můžeme k tomuto účelu použít i pinzetu, kterou jinak také využijeme k vytahování zapíchnutého trnu apod.

Dezinfekce - pro psy a kočky je velmi vhodné používat dezinfekci na bázi jodopovidonu, tj. Betadine, Alfadin… Ta se užívá nejčastěji ředěná 1 : 10 a vždy je k vnějšímu užití. Zvířátko nepálí a je vhodná k prvotnímu ošetření a vypláchnutí poranění.

Peroxid vodíku 3% - tuto látku pořídíme v každé lékárně. Hodně lidí ji samo užívá například na ošetření svého chrupu. U psa se využívá k vyvolání zvracení v případě sežrání otrávené látky nebo i jen při podezření. Dávka je 2 ml 3% peroxidu vodíku na 1kg živé váhy. V pejskově žaludku to vyvolá kontrakce a následné požadované zvracení. Jestliže jsme látku řádně aplikovali (ideálně injekční stříkačkou do tlamy) a ke zvracení nedojde, je možné to po 10 minutách opakovat.

Jednorázová stříkačka – ta se nám hodí při aplikaci peroxidu do tlamy, při vyplachování rány atd. Nejlepší je minimálně 10–20 ml.

Léky

A dostáváme se k používání léků tlumících průjem. Zvířatům je možné podávat v případě 1–2 dny trvajícího průjmu rozdrcené živočišné uhlí nebo Smektu. Trvá-li průjem ale déle jak 2 dny, nebo je-li doprovázen zvracením, je s příměsí krve nebo hlenu, měli bychom hned vyhledat veterináře. K tlumení průjmu jsou také jiné volně prodejné veterinární přípravky, např. Aptus attapectin a jiné. Ty jsou skvělé k tlumení akutního průjmu způsobeného dietetickými chybami, ale rozhodně by se neměly aplikovat dlouhodobě a příliš opakovaně. V případech častého průjmu je možné, že průjem není způsoben dietetickou chybou a pes by měl být vyšetřen veterinářem.

Podavač léků se skvěle hodí i v případě podávání odčervovacích tablet psům i kočkám.

Nikdy prosím nedávejte svým zvířátkům pro ně nevhodné léky a ani antibiotické léky bez doporučení vašeho veterináře. Používání léků s antibiotickým účinkem má své zákonitosti, a proto by léky měly být vždy podávány až po vyšetření odborníkem.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.