Plemena psů - husky

Sibiřský husky, to je psí přítel pro rozlehlé zahrady. Elegantní pes, kterému od přírody nevadí chlad. Výhodou je, že sibiřského husky můžete bez obav chovat venku, a to v podstatě celoročně.Klasický hlídač to ale není, spíš bude mít v oblibě jisté pracovní nasazení.

Sibiřský husky, to je psí přítel pro rozlehlé zahrady

Psí plemeno, které sice evokuje ruský sever, ale je považováno někdy za americké. Nakonec, obě strany mají pravdu, protože jeho předkové pomáhali přepravovat náklad lidí i zboží jak v carském Rusku, tak i v USA nebo Kanadě. Pokud se ale budeme bavit o genetickém původu, zde je Eurasie vítězem, protože sibiřský husky byl původně doma v okolí řeky Kolymy, tedy vlastně nedaleko Kamčatky nebo třeba města Jakutsk. Jak je husky rozšířený dnes a proč je vlastně tak milujeme?

Elegantní pes, kterému od přírody nevadí chlad

Výhodou je, že sibiřského husky můžete bez obav chovat venku, a to v podstatě celoročně. Aby také ne, když jde o psa, který odolal nástrahám Aljašky nebo dálné Sibiře. Souměrná postava, vodorovná záda, vzpřímené a hrdé držení těla, oči ideálně tmavé barvy a velmi huňatý ocas, který v zimě pomůže zakrýt citlivější oblast kolem tlamy. Rychlý pohyb za každých okolností, bez ohledu na terén nebo roční období, je zde přímo zaručen.

Velmi kamarádský a milý pes, kterému neunikne vůbec nic. Klasický hlídač to ale není, spíš bude mít v oblibě jisté pracovní nasazení, nedůvěrou k cizím lidem zrovna moc neoplývá a obvykle dobře snese i jiné psí plemeno v rodině. Husky, kterému se také říká slangově „Chukcha“ podle jeho původních domorodých chovatelů, kterých dnes ještě pár tisíc žije na Sibiři (kmen zvaný Čukčové), se dožívá v průměru dvanácti až čtrnácti let, patří tedy spíš mezi dlouhověká plemena – výjimkou určitě nejsou ani o trochu starší psí senioři.

Dnes jej milují hlavně za oceánem

V šedesátých letech sloužila řada husky v americké armádě, už generaci předtím sloužili i jako záchranáři, dnes jsou zase například maskoty řady vysokoškolských univerzitních sportovních týmů. Z toho samozřejmě plyne jediné, populární v Evropě by sice byl, ale v rámci USA je jeho obliba ještě o poznání větší. Středně velká lebka, v drtivé většině případů černá nosní houba (záleží na odstínu srsti), mandlové oči a středně velké uši, hlava nakloněná hrdě dopředu a lehce šibalský, avšak také přátelský výraz řekne úplně vše. Velice silný hrudník a ocas podobný liškám, to vše jsou další poznávací znamení pro sibiřské husky.

Díky mimořádně husté podsadě, která je také hebká jako samet, se s nimi bude každý rád mazlit. Vzácně má srst pouze bílou, ale častěji se setkáme s „klasickou“ černo-bílou kombinací a někdy jsou k vidění i odstíny mědi nebo šedivé barvy. Jak je to s fyzickými proporcemi? Fena je samozřejmě v kohoutku o něco níže k zemi, ale s 46 až 51 centimetry vypadá dost robustně, pes obvykle má 53 až 60 cm. U váhy je poměr vlastně dost podobný, zatímco feny váží zhruba 16 až 23 kil, mohutní samci se mohou blížit až ke třicetikilové hranici (průměr je zhruba 23 až 26 kilogramů). U vysportovaných jedinců není ani gram tuku navíc, prostě jako u atletů moderní doby. V jednom vrhu bývá běžně 4 až 8 štěňat.

Pronikl například i do kulturního světa

Není možná tak slavný jako Komisař Rex, ale animovaný Krypto před pár lety v USA zaznamenal docela značnou popularitu. Everest v Tlapkové patrole (PAW Patrol), oblíbeném dětském animovaném seriálu, je také sibiřským husky. O psovi jménem Balto (1919 až 1933) byl dokonce natočen i další animák. Nebude mu určitě vadit celoroční pobyt venku, ale chování v bytě si raději rozmyslete, pro garsonky se nehodí a potřeboval by minimálně třípokojový apartmán. Když mu dáte k dispozici velkou zahradu, kde si může udržovat kondici, bude dokonale šťastným psem. A nezapomeňte určitě ani na jídelníček, vhod přijde třeba krmivo Bosch Dog Active.

 

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.