Štěňátko – jak si užít první rok života co nejlépe?

Čtyřnohý přítel reguluje krevní tlak, dodává psychickou pohodu plnými hrstmi a vůbec, se psem je celý život trochu snadnější než dřív. Plánujete si pořídit štěnátko? Na co všechno je potřeba myslet?

Štěňátko – jak si užít první rok života co nejlépe?

Máme doma štěně, dětem se splnil sen a my jsme také spokojení, protože čtyřnohý přítel reguluje krevní tlak, dodává psychickou pohodu plnými hrstmi a vůbec, se psem je celý život trochu snadnější než dřív. Samozřejmostí je odčervení, se kterým vám může pomoci veterinář. Parazité se projevují různě, řidší stolice nebo nechutenství jsou symptomy, jež vůbec není radno podcenit. A na co dalšího bychom měli dbát? Jak krmit našeho malého kamaráda, aby co nejvíc prospíval a rostl jako z vody?

Ideální hmotnost je jen velmi přibližná

Rozhodně se neděste každé drobnosti, například toho, že pejsek má o dvě deka méně, než stanovují tabulky. Ideální váha je úplně stejná, jako u lidí – kilo sem, kilo tam, tím se vůbec netrapte. Pokud nemá štěně výraznější podváhu nebo naopak kila navíc, nic závažného se určitě neděje. Pravidelně naopak prohlížíme kůži a srst. Zdravá kůže bez zabarvení nebo výrůstků je velké plus. A srst, která se doslova leskne, ještě větší. Lysinky v srsti nebo příliš velká frekvence tvorby lupů jsou jasným znamením, že tu něco nehraje a bylo by lepší vyhledat lékaře. Minimálně se tedy poradit, co se děje.

A jak je to vlastně se zoubky?

Tak trochu jako u dětí, ale nemějte strach. Mléčné zuby rostou asi v měsíci života a bude jich nakonec osmadvacet. Do dvacátého týdne se pak většinou dokončí obměna za zuby, kterými disponuje každý zdravý dospělý pes. Štěně kvůli občasným bolestem bude vypadat smutně nebo přestane mít chuť k jídlu. Aby utišila bolest, bude chtít něco žvýkat – takže nějakou vhodnou hračkou určitě nic nezkazíte. Zmírnění otoku chladem je také dobrý nápad. Nakonec bude mít pes 42 zubů, pevných a silných, takže se vyplatí tuhle malou lapálii přečkat s klidem.

Problémy se zažíváním? Nemusí to být vážné

Průjem ještě nic zásadního není, možná jej způsobila změna stravy nebo trávení potraviny, na níž není štěně zvyklé. Na vině může být i psychický stav, tak se snažte svého kamaráda rozveselit a postarejte se, aby byl šťastnější. Věřte, že u štěněte to není nijak těžké. Ovšem pozor, časté zvracení či dokonce krev ve stolici, to už může značit vážný problém. Bude jistě nejlepší se vypravit neprodleně k lékaři! A ještě jednou, nezapomeňte na odčervení, byť preventivně, po příchodu do nového domova.

Blecha je problém, ale dá se snadno eliminovat

Štěně se nezvykle často drbe, okusuje si srst. Jasná známka toho, že jej trápí blechy. Černé flíčky na kůži jsou také jasným znamením, že budete muset svého nového přítele odblešit. Vyčesat srst, poradit se o léčbě s veterinářem a mít dostatek trpělivosti, nic jiného ani dělat nemůžete. Podobným problémem jsou klíšťata, která jsou problémem hlavně zjara nebo během letních měsíců. Bude nejlepší je odstranit hned, jak je najdete – existují speciální produkty, díky nimž zlikvidujete klíště bez následků. Dbejte také na očkování, v intervalech mezi nimi byste měli omezovat procházky na veřejnosti a dopřát štěněti trochu klidu na zotavenou. Podobně jako u nás, je očkování menším zásahem do organismu, byť samozřejmě docela nutným.

Toaleta se musí pečlivě nacvičit…

Štěně čůrá, kam jej napadne, má maličký močový měchýř a na toaletu potřebuje celkem často. Tohle ale není žádoucí, takže je třeba trochu tréninku. Pokud budeme opakovat systém pochvaly a přenesení na místo, kde chceme, aby chodilo na malou či velkou potřebu, do půl roku jej bez problémů všechno naučíme.

Přednosti granulí Barking Heads?

Kvalitní krmivo, které obsahuje až 85 % masa v potravinářské kvalitě (tedy masa takového, co by bylo vhodné i na náš stůl). Žádné obiloviny, jež mohou způsobit žaludeční nevolnost. Sacharidy v podobě brambor, lososový olej na doplnění cenných nenasycených mastných kyselin. Se slunečnicovým olejem v jídelníčku bude srst také o něco lesklejší. Krmivo Barking Heads je bez barviv, konzervantů a vůbec jakékoliv chemie. I proto je vhodný pro pejsky všech věkových skupin, štěňata samozřejmě vůbec nevyjímaje!

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.