Cestujeme s pejskem autem a vlakem

31.5.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
Dávno je už tomu, co jste museli složitě hledat hlídání pro vašeho pejska nebo kočku, zatímco vy jste odjeli na dovolenou nebo výlet. Dávno už jsou doby, kdy vaše zvířátko muselo zůstávat doma, když jste si šli jen na chvilku posedět do kavárny.


V dnešní době chceme i našim čtyřnohým přátelům dopřát trošku toho kulturního a sociálního vyžití. A myslím si, že je to dobře. Oni to potřebují! Znamená to ovšem nejen spoustu radostí, ale i spoustu starostí navíc. Především musíme počítat s tím, že se všude pěšky nedostaneme a že někdy budeme muset chtě nechtě přistoupit k cestování nějakým dopravním prostředkem. Pro některá zvířátka může být jízda v dopravním prostředku velmi stresující, když jim ale majitel ukáže, jak se mají chovat a budou od začátku vědět, že každá jízda přece jednou skončí, naučí se tento čas přestát nebo ho dokonce využít k odpočinku. Hodně záleží na nás, pánečcích, jak se zachováme a jestli náš mazlík bude v klidu.

Cestováni autobusy a vlaky

Všichni majitelé zvířat by měli vědět, že každý čtyřnohý cestující musí být opatřen náhubkem a mít vodítko. Štěně do dvou měsíců věku náhubek nepotřebuje. Malá plemena psů, kočky, fretky a podobná zvířátka se dají převážet např. v uzavřených speciálních kabelkách či podobných přenosných zařízeních.

Jestliže vidíme, že se pes bojí do dopravního prostředku nastoupit, nebo mu vadí zvuky, které např. vlaky vydávají, buďme jako majitelé trpěliví a učme zvíře postupně. Například jestliže vím, že budu potřebovat cestovat vlakem se psem často, učím ho nejdřív zvyknout si na zvuky a okolní ruch, pohyb lidí kolem a až potom nacvičuji jízdu po krátkých intervalech. Za nějakou dobu si na to pejsek zvykne a třeba bude z těchto výletů dokonce mít obrovskou radost!

Cestování autem se psem

Pokud jedete autem, přichází v úvahu více možností, kam pejska usadit. Myslete ale na to, že ani pes, ani jiné zvíře by nemělo být umístěno na sedadle spolujezdce nebo v prostoru nohou spolujezdce. Policie tuto jízdu pokutuje.

Pejsek by měl být umístěn buďto v kufru za mříží nad zadními sedadly, nebo v kufru, kde je ho nezbytné zabezpečit speciálními pásy. Někdo také preferuje klec. Pokud máme v autě místo, můžeme psa posadit na zadní sedadlo a udělat z něj regulérního cestujícího. I v tomto případě by ovšem měl být zajištěný speciálními pásy, případně uložen ve speciálním lůžku pro psy, které se mezi sedadla dá natáhnout. Na výběr je samozřejmě z řady velikostí a barevných variant pásů a postrojů. V každém případě se jedná o důsledné a velmi důležité zabezpečení psa, aby v případě nehody či prudkého zabrždění nemohl poranit ostatní cestující.

Podobná pravidla platí i pro kočky, fretky a jiná zvířátka. Ta ale na rozdíl od psů mají tu výhodu, že v dnešní době už cestují pěkně v pohodlí uzavíratelných přepravek a nejrůznějších kabelek, které by měly být samozřejmě přizpůsobeny velikosti a potřebám zvířete. I tyto by měly být zabezpečeny tak, aby při prudkém nárazu zůstaly na místě.

Cestujeme-li se zvířetem na delší vzdálenosti, mějme vždy na paměti, aby mělo dostatečný přísun čerstvého vzduchu a také dostatek vody. Zvíře cesta vždy trochu vyčerpá, a proto by jeho potřeby mohly být zvýšené.

Mnoho lidí bere své mazlíčky na dovolenou kamkoli po světě. Pro cestování mimo Českou republiku platí jistá pravidla, která musí být splněna, aby zvíře nemuselo strávit čas v karanténě. O těchto ale v příštím článku.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.