Čištění uší u psů a koček. Jak na to?

10.8.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
V tomto článku bych se ráda věnovala čištění zdravých psích a kočičích oušek. Nejdřív ale pár slov k onemocnění uší a péči o ně.


Jestliže má zvíře problém s ušima, majitel pozoruje, že si zvířátko častěji škrábe ušní boltce, třepe hlavou, otírá se hlavou o nábytek nebo ji naklání na stranu. Uši mohou i výrazně zapáchat a vnitřní strana boltce může být zarudlá. Také zvukovod může být zarudlý nebo naopak zanesený sekretem z ucha. Z ucha může vytékat sekret různé povahy. Postižené ucho bývá také výrazně bolestivé. Záleží na tom, čím jsou ouška postižena a co uvnitř probíhá za proces. U každého pejska či kočičky se také v letním období lze setkat s travní osinou uvízlou hluboko ve zvukovodu. Se všemi takovými symptomy bychom měli navštívit veterinárního lékaře, který uši důkladně prohlédne a provede další kroky.

Čištění zdravých uší

A teď už k čištění zdravých uší. Názory odborníků zda pravidelně čistit zdravé ucho se různí. Já osobně jsem zastáncem toho názoru, že jestliže zvíře nevykazuje žádné příznaky postižení uší, nechme ho být.

Ucho má vynikající samočisticí schopnost. Nečistoty s ušním mazem odchází pryč. Doporučuji ucho čistit pouze tím způsobem, že navlhčeným vatovým tamponem (vodou/čisticími ušními roztoky) a prstem vyčistíme vnitřní stranu ušního boltce a zvukovodu, tam kde vidíme maz a kam až se bezbolestně dostaneme. Rozhodně prosím nepoužívat tzv. uchošťoury. Tím můžeme poranit  ucho a zatlačíme odcházející maz zase dovnitř zvukovodu.

Existují jistě ale jedinci, kteří potřebují pravidelnou péči o své slechy. Některá zvířátka mají převislé chlupaté uši, které se rády zapaří. Jiným se vytváří velké množství ušního mazu, další se často koupou v zelených rybnících. Někdy bývají příčinou nedostatečné samočisticí schopnosti ucha, dlouhý a zúžený zvukovod, bohaté osrstění zvukovodu, nádory nebo polypy.

Po každém koupání psa bychom měli uši určitě vysušit!

Pravidelná ušní hygiena

K pravidelnému hygieně zdravých uší se používají speciální roztoky na čištění uší. Na trhu je jich velká nabídka (např. Francodex, Vibrac, TOPVET). Tyto roztoky napomáhají rozpouštět ušní maz, podporují regeneraci pokožky, často mají desinfekční, ochranné a hojivé účinky. Některé obsahují i antibakteriální a antifugální složky.

Má-li chlupáč s uchem jakýkoli problém, konzultujte jej s veterinárním lékařem a ten vám řekne další postup a frekvenci čištění uší. Důležitá je správná technika čištění!

Technika čištění

Boltec uchopte, otočte a opatrně povytáhněte směrem vzhůru. Poté vyplňte zvukovod roztokem (množství dle návodu užití jednotlivých přípravků). Aplikátorem se snažte nedotýkat stěny zvukovodu. Dále nastává nejdůležitější část a tou je masírování zvukovodu. Uchopte zvukovod mezi dva prsty a jemně masírujte. Měly by být slyšet čvachtavé zvuky. Nechte působit a po několika minutách nechte zvíře zatřepat hlavou. Zbylou tekutinu setřete z boltce vatovými tampony. Frekvence čištění je u každého jednotlivce jiná a záleží na stavu ucha.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.