Jak je na tom pes s pitným režimem

Voda a zase jen voda, samozřejmě jen ta se počítá. Zvýšený příjem tekutin u psa může znamenat nějaké onemocnění, totéž platí i v případě, kdy zvíře doslova vůbec nepije. V parných letních dnech je samozřejmě třeba vody víc, protože pes se dokáže ochlazovat v podstatě jen jazykem a potřebuje čistou a plnou misku. Takže, kolik by měl vypít průměrně? Důležité je, o jaké jde plemeno, ale ideální spotřeba vody závisí i na průměrné denní aktivitě a věku.

Pouze čistá voda, pozor na zimní měsíce

Pes by měl mít v misce vodu, kterou byste měli minimálně jednou za den vyměnit (spíš ale častěji, hlavně v létě). Velmi opatrní musíte být také během zimy, protože horká voda by mohla znamenat nachlazení a také snadněji zamrzá. Vlažnější voda, zvláště pro psa žijícího trvale venku, bude mnohem vhodnější. A jak vlastně poznáte psa, který trpí dehydratací? Jednoduše, stisknete mu kůži za krkem, kterou natáhnete a pustíte. Když má psí tělo vody dost, vrátí se kůže hned zpět, v opačném případě to půjde hodně pozvolna. Dehydratace se určí snadno i podle stavu dásní, pokud jsou na pohled mokré a na jemný pohmat kluzké, je víceméně vše v pořádku a není důvod se znepokojovat. Tmavá moč je také příznakem, který není radno podcenit!

Každé kilo tělesné váhy vyžaduje zhruba 50 mililitrů vody. To ovšem platí pro dospělého psa, štěně a jeho pitný režim je ještě o něčem jiném. Samozřejmostí je zvýšené množství tekutin u březích či kojících fen, během letních veder a také, pokud nám něco podobného doporučí veterinář. Pes je obecně asi z poloviny tvořen vodou, kterou je nutné pravidelně doplňovat. Pokud také pes jí spíše konzervy, pitný režim částečně doplní z nich – naopak po suchých granulích je to přesně opačně a na dobré trávení by měl pít trochu více. Rozhoduje také plemeno, vlčák nebo retrívr se napije víc, ale to je zcela jasné.

Speciální pitný režim u štěňat

Malý pes, málo vody? Ale to rozhodně neplatí, štěně potřebuje pít menší dávky a hodně pravidelně, měli byste na něj proto víc dohlédnout. Na cesty byste také měli mít s sebou vodu, nezapomeňte na to, že pes se ochlazuje pouze jazykem a cestování, ať už autem nebo vlakem, nesnáší zdaleka tak „dobře“ jako vy. Tudíž, pokud jste letním vedrem opravdu zmoženi, co má říkat váš pes? A co určitě do jeho pitného režimu nepatří?

  • Čaj. Až na vzácné výjimky, které raději předem konzultujete s veterinářem. Za jistých okolností lze totiž podat čaj urologický, totéž platí pro kočky (zánět močových cest).
  • Alkohol. Tak tady už vůbec ne, kromě psího piva ze zverimexu. Hrozí totiž dokonce úhyn, protože psí tělo by mělo s pivem, vínem, natož dokonce třeba s vodkou vážné problémy.
  • Voda z kaluže. Zní to sice možná dobře, venkovský pes je jistě odolnější, ale pořád tu mohou plavat nebezpečné bakterie. Pes možná inklinuje k odstáté vodě, ale nenechme ho napít se.

Misek na vodu nemusí být nikdy dost. Občas se nějaká zatoulá, občas se "sama" rozbije. Pokud doma nemáte dostatek náhradních misek, určitě mrkněte na naše stránky. Výběr máme veliký.

Misky pro psy

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.