Jak ochránit naše čtyřnohé miláčky před blechami a klíšťaty

28.6.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
Každé zvíře i člověk má své vnitřní (endoparazity) a vnější cizopasníky (ektoparazity). O endoparazitech psů a koček jsem psala v předcházejícím článku. Dnes si pojďme představit tu druhou skupinu - nejdůležitější vnější cizopasníky našich čtyřnohých přátel.


Slovo parazit ve svém prvotním významu znamená, že daný organismus nutně potřebuje ke svému přežití a množení jiný organismus. V našich končinách jsou známými a obávanými ektoparazity psů a koček hlavně blechy a klíšťata. Mezi méně časté a na pohled viditelné parazity patří ovšem také vši a všenky, případně sametka podzimní. Dále se sem řadí i parazité, které pouhým okem nespatříme. Ti často způsobují svrab neboli prašivinu a trudníkovitost.

Blecha psí a blecha kočičí

Bohužel výrok „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!“ není tak úplně pravda. Na světě existuje až 2000 druhů blech. Blecha psí (Ctenocephalides canis) i blecha kočičí (Ctenocephalides felis felis) si rády pochutnají i na krvi chovatelů. Jinak ale jednoznačně preferují prostředí osrstěné kůže našich kamarádů.  Na našich chlupáčích nacházíme pouze dospělé blechy, které s bravurní rychlostí unikají smrtonosným prstům majitele nebo bleší trus. Ten vypadá jako malá zrnka máku, která když rozetřeme na bílém ubrousku s troškou vody, zbarví okolí do červena.

Zajímavý životní cyklus blech

Vajíčka klade dospělá blecha po páření na těle hostitele. Vajíčka odpadávají do prostředí, kde z nich za 1-12 dnů dochází k vylíhnutí larvy. Tyto larvy jsou v prostředí velmi odolné. Až nastanou ideální podmínky, jako jsou vhodná teplota (0-38 stupňů), vibrace prostředí (někdo nad nimi chodí) a příslušná koncentrace CO2 (vydechovaný vzduch potencionálního hostitele), přemění se v dospělou blechu. Tento dospělec vyhledá zvíře ihned po vylíhnutí. Studie uvádějí, že 25% blech se napije do 5 minut a 97% blech se napije do 1 hodiny po styku s hostitelem! Po krvavé hostině dochází k páření a během 24-36 hodin po prvním napití už dospělá blecha klade vajíčka. Larvy se v prostředí živí trusem dospělých blech, tzv. fekálními peletami. Larvy jsou velmi dobré ve hře na schovávanou. Nacházejí si ty nejmenší skulinky všude v podlaze, roštech postelí a zákrutech pelíšků. Proto je občas velmi obtížné se blech zbavit. Nejde totiž jen o to, zbavit se poskakujících blech v kožichu psa, ale vysát a zneškodnit právě tyto larvy, přebývající všude kolem.

Jak se zbavit blech

Odblešení napadeného zvířete – možností je celá řada. Nejlepší účinnost mají antiparazitické obojky a tablety, antiparazitické spot-ony a spreje. Méně účinné pak bývají při napadení blechami šampony. O výběru antiparazitického přípravku ale podrobněji v dalším článku.

Odstranění larev - larvy účinně odstraníme vysátím zamořeného prostředí, tj. tam, kde zvířátko leží a často se pohybuje. Poté místo umyjeme vodou a naneseme vhodné  antiparazitické přípravky na prostředí. Např. (Bioveta Bio Kill sprej 100ml).

Klíště obecné

V našem zeměpisném pásmu je nejdůležitějším druhem klíšťat klíště obecné (Ixodes ricinus). Vyskytuje se v listnatých a smíšených lesích s křovinatým podrostem, v nížinách a pahorkatinách do 700 m.n.m. na celém území naší republiky. V přírodě je můžeme najít od dubna do října s maximem výskytu od května do září. Za příznivých klimatických podmínek se s nimi můžeme ovšem setkávat po celý rok. Jedná se o parazita trojhostitelského, tzn. takového, který každé vývojové stadium střídá hostitele, ze kterého saje krev. Larvy sají většinou krev z malých hlodavců, nymfy z malých šelem, zajíců apod. a dospělci ze srnek, hospodářských zvířat, psů, koček a lidí. Na jednom psovi nebo kočce, dokonce i sami na sobě, můžeme ovšem najít všechna vývojová stadia klíštěte.

Klíšťata jsou zvláště nebezpečná jako přenašeči závažných onemocnění. V našich podmínkách se jedná o možnost nakažení lymskou boreliózou a virovou klíšťovou meningoencephalitidou.

Prevence napadení klíštětem

Nejlepší variantou je mít zvíře ošetřeno přípravkem, který odpuzuje klíšťata, takže se nepřisají. V dnešní době existuje celá řada antiparazitárních přípravků. Velmi účinné jsou spot on přípravky např. Advantix spot on, Frontline spot on nebo obojky (Scalibor antiparazitární obojek, Kiltix, Foresto aj.), případně tablety.

Na psech hladkosrstých je dobré po vycházce vizuálně zkontrolovat celé tělo psa, velmi často nalezneme ještě klíšťata nepřisátá.

Jestliže nalezneme v srsti již přisáté klíště, použijeme nejlépe speciální pomůcky pro vytahování klíšťat (Háček na klíšťata oboustranný s lupou Borris, O´Tom háčky na klíšťata 2ks aj.), klíště s jejich pomocí podebereme a kymácivým pohybem ze strany na stranu pomalu vytáhneme. Hlavní je, aby bylo klíště odstraněno celé. Zbyde-li v kůži část klíštěte, obvykle dochází k zanícení okolní tkáně.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.