Jak se zachovat při napadení psem?

MVDr. Barbora Bartošová
Každý pejskař se v životě svého psího společníka dříve či později setká se situací, kdy se vašemu psovi nebude líbit jiný pes anebo ho jiný pes napadne. Vždy je to situace nepříjemná a často velmi obávaná, zvláště tehdy, potkají-li se psi různé váhové kategorie. Bohužel se také stává, že pes napadne i samotného člověka. Každý majitel psa by se měl na takovou situaci dopředu psychicky připravit.

Pes volně, s náhubkem nebo na vodítku?

Dnes si pravidla pro volný pohyb psů určují jednotlivé obce. Ve velké většině případů jsou ve městech vyhrazeny plochy, které povolují volný pohyb psů bez náhubku a bez vodítka. Ty jsou uvedeny v konkrétních vyhláškách. Dále se ale obce liší v tom, zda se jinak pes může pohybovat volně s náhubkem nebo musí být na vodítku. Někde jsou zastupitelé tak přísní, že povolují pohyb psa jen na vodítku a s náhubkem anebo zavádějí toto pravidlo jen pro velké psy.

brněnské metropoli platí to, že kde není uvedeno jinak, pes se smí pohybovat volně, ale musí mít náhubek. Toto by mělo platit pro všechny psy, malé jedince nevyjímaje.

Co dělat když potkám toulavého psa?

Jestliže vidím potulujícího se psa, přesvědčím se, že za ním opravdu nejde jeho pán a měl by následovat telefonát na městskou policii, která přijede psa odchytit. Raději se nesnažte pejska odchytávat sami, nevíte, co si prožil a v jakém je stavu, jestli není zraněný. Mohl by na vás zaútočit.

Napadení psem

Psi nejsou žádní zabijáci a většina z nich vysílá signály, které nám říkají, že máme jít z cesty. Když je nezachytíme, může dojít ke rvačce. V momentě, kdy mám pocit, že pes chce napadnout mě nebo mého psa (nabíhá na nás, s vrčením nás obchází, zježená srst, cení zuby, vztyčené uši a ocas aj.), je zde pár základních věcí, které bychom měli mít na paměti.

  • Snažte se psa zahnat. Udělejte se co největšími a zakřičte na něj, ať jde domů/Mazej/Upaluj! Na malého psa můžete zadupat.
  • Nedívejte se psovi dlouze přímo do očí.
  • Neutíkejte a nedělejte prudké pohyby.
  • Neberte svého malého psa do náručí.

Jestliže vás pes i tak napadne, snažte se k němu obrátit zády nebo bokem, v případě že vás srazí k zemi, skulte se do klubíčka a chraňte si obličej.

Napadení vašeho psa cizím psem.

Jestliže máte svého psa na vodítku a napadne ho jiný volně pobíhající pes, pusťte vodítko. Není dobré odtahovat zakousnuté psy za obojky, často potom pes pokouše i vás. Nejlepší je polít psy vodou nebo na ně hodit deku a využít moment překvapení a psy od sebe oddělit. Jste-li zkušenější pejskař, můžete zkusit chytit psa za slabiny, v momentě kdy se po vás ožene, tak ho odhodit pryč. Další možností je přidusit zakousnutého psa, který nechce pustit. Toho dosáhneme tak, že si stoupneme nad něj, jednou rukou ho chytneme za obojek a druhou mu stihneme na krku průdušnici, pak následuje povolení stisku a uvolnění

Všeobecně platí, že každý pes musí být ze zákona očkovaný proti vzteklině. Jestliže pes pokouše člověka, mělo by vždy následovat neprodlené vyšetření na veterinárním pracovišti a to 1. a 5. den po pokousání. Také musí být dodán očkovací průkaz, ve kterém veterinární lékař zkontroluje platnost vakcinace.

Pokouše-li mi mého psa jiný pes, majitel tohoto psa má povinnost uhradit mi výdaje za veterinární ošetření mého pokousaného psa. Jestliže mám pádné důkazy (svědci, foto) o napadení mého psa jiným a majitel útočícího psa mi nechce zaplatit náklady na léčbu, tak je namístě zahájit správní řízení.

Vždy mějme prosím na mysli, že pes si brání své teritorium, že fena si brání mláďata, že cizího psa nehladíme, nedráždíme psy za plotem, nebereme cizím psům věci z tlamy a nenecháváme psy o samotě s dětmi.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.