Ochrana psů před klíšťaty

I když často slýcháme příběhy o tom, co může způsobit klíště člověku, raději bych tento článek věnoval boji, resp. ochraně před klíšťaty pro naše domácí mazlíčky. Klíšťata totiž napadají psy a kočky mnohem častěji než lidi.

Klíšťata a nákazy

Klíšťata jsou přenašeči a zároveň hostitelé bakterií. Nákazu přenášejí slinami při zakousnutí, které vypouští do rány, aby v místě vpichu omezili srážlivost krve. Sliny obsahují látky, které potlačují imunitní odpověď napadeného organismu. Na přenosu nákazy se může podílet i střevní obsah klíštěte.

Ochrana psů před klíšťaty

Sezóna klíšťat je velmi dlouhá a jejich výskyt je díky slabé zimě rok od roku vyšší. Nejčastěji se klíšťata vyskytují od dubna do října, ale není neobvyklé najít klíště v listopadu, či při teplém březnu. Klíšťata se zaměřují na teplokrevné živočichy, na které se snaží přisát nejčastěji z vyššího travního porostu. Proti přisátí klíštěte však můžete svého miláčka chránit. Jak na to?

Antiparazitické obojky pro psy

 Nejvhodnější variantou jsou antiparazitické obojky pro psy, které chrání vašeho pejska po dobu několika měsíců a tak vám odpadá starost s pravidelným kapáním kapek. Ochranné obojky pro psy jsou vždy tvořeny tak aby se v případě nehody přetrhly a neohrožovaly tak zdraví pejsků. Zejména u menších ras pejsků se často setkáváme s tím, že jim jejich majitelé pořídí obojek delší a přebytečnou část obojku omotají mnohdy i dvakrát kolem krku. Takto je pejsek vystaven riziku, že se při nehodě pásek nepřetrhne a pejskovi ublíží. Proto prosím všechny majitele, aby vždy přebytečnou část antiparazitického obojku pro psy ustříhnuli.

Antiparazitické obojky pro psy

Antiparazitické pipety pro psy

Druhou variantou ochrany psů před klíšťaty jsou antiparazitické pipety pro psy, které chrání vašeho pejska po dobu několika týdnů. Pipety pro psy jsou často pejskům doporučovány přímo veterináři, protože mnoho psů nesnese běžné antiparazitické obojky. Pro tyto pejsky je tak tato ochrana ideální.

Antiparazitické pipety pro psy

 

 

Antiparazitické obojky a pipety jsou dva základní pilíře prevence i ochrany psů před klíšťaty. Pro zákazníky Hafánek.cz přidáváme na e-shop jen ty prověřené a veterináři doporučené antiparazitika. Pokud by vám zde nějaká značka chyběla, nebo nám chcete říct svůj názor k nějakému výrobku, ozvěte se nám.

 

Jak vytáhnout psovi klíště

 

I když váš pejsek nosí kvalitní ochranný obojek, či je „nakapán“, můžete u něj nalézt přisáté klíště. Ve většíně případů je již toto klíště díky antiparazitikům mrtvé, je však nutné ho odstranit. Zde jsme pro vás připravili návod, jak na to.

 

  • 1) S každým klíštětem zacházejte opatrně.
  • 2) Myslete i na svou ochranu. Pro manipulaci s klíštětem je vhodné využívat gumové rukavice, využít kleště na klíšťata a postižené místo po vyndání vydesinfikovat.
  • 3) Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej kleštičkami nebo pinzetou dostat ven z kůže psa.
  • 4) Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti ani po směru hodinových ručiček.
  • 5) Poté potřeme postižené místo dezinfekcí.

Upozornění na závěr : Kočky netolerují účinnou látku permethrin, která bývá v antiparazitikách pro psy obsažena. Proto nikdy neaplikujte antiparazitika pro psy kočkám! 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.