Plemena psů - Border kolie

Border kolie je velkým oblíbencem nejen pro malé děti. Naše ratolesti ji skutečně milují, jde o velice inteligentní plemeno a dovede si s dětmi hrát jako snad žádný jiný pes.

Border kolie má svůj původ ve Velké Británii, ještě lépe mezi oblastmi kolem Carlisle, Newcastlu nebo Dumfries – zkrátka, na pomezí Anglie a Skotska, odtud ostatně původní jméno plemene, které naznačuje na hranice. Už před více než sto lety pomáhala hlídat ovčí stáda na severu Anglie či skotské Lowlands, měla brilantní přehled a stala se pravou rukou ovčáků. Toto plemeno nerado jen tak leží, musí být neustále aktivní, snad právě proto, že má podobnou službu přímo v krvi.

Hustý kožíšek a inteligence psaná v čumáku

V průměru tu s vámi bude dvanáct let, výjimkou nejsou ani případy, kdy se border kolie dožila třeba sedmnácti. Na velká plemena psů je to víc než slušný nadprůměr a výhodou je, že se s ní nebudete vůbec nikdy nudit. Ze země původu si přinesla velice hustý kožich s podsadou, takže může zimní měsíce bez problémů trávit venku, je na to skvěle přizpůsobená už od přírody. Pokud se týče barvy srsti, najdeme tu všechny odstíny černé, hnědé nebo šedé a oranžové s tím, že u čistokrevných psů nesmí převládat jedině barva bílá.

Platný standard byl vydán ve Velké Británii v roce 1987, název plemene je ještě o pár generací starší, pojmenování se ujalo již roku 1910. Čím vyniká vzhled border kolií? Na co bychom se měli zaměřit, když je budeme užasle pozorovat při dalších a dalších kouscích? A jen tak mimochodem, naučí se desítky různých cirkusových čísel, jen mít tu trpělivost je všechno naučit, tradiční metodu školskou nebo dokonce tresty nesnášejí, raději se učí hrou a pěkně zvesela.

  • Čenich je kratší a silnější, směrem ke kořeni nosu se zužuje. Nos je obvykle černý či hnědý.
  • Lebka je širší, čelisti nabízejí úplný nůžkový zkus – tudíž řezáky horní čelisti přesahují spodní.
  • Oči jsou relativně daleko od sebe, inteligentního výrazu si jistě všimne každý. Jsou oválné a střední velikosti, obvykle hnědé – ve výjimečných případech se setkáme ale i s modroočkem.
  • Uši průměrného vzhledu a relativně dál od sebe, nese je obvykle alespoň zpola vztyčené.
  • Krk je silně osvalen, dlouhý a mírně vyklenutý. Na cestě k lopatkám je ještě o něco širší.

Poznávacími znaky border kolie je také ocas střední velikosti s hustou porcí srsti, dlouhá a silná stehna jako u všech ovčáckých plemen a poměrně krátké, zato však hodně silné drápy. Fena může vážit zhruba mezi 12 a 20 kilogramy, pes je obvykle mírně těžší a může mít i trochu přes dvacet kil. Výška tohoto plemene v kohoutku je v průměru půl metru, opět je zde pes o pár centimetrů výš.

Aktivita? Bude přímo k neutahání

Velká zahrada a bude šťastná, rozhodně nejde o městský typ pejska. Pokud se nezanedbalo nic ve výchově, vyjde i s řadou dalších zvířat, lidi přímo miluje – a svého prvního člověka dokonce až za hrob. Není ze své podstaty agresivní, a naopak nátlak nebo hrubé chování jen velmi těžce snáší. Nepotřebuje proto přísného, jako spíš chápavého pána, učí se přímo bleskově a má ráda pohyb. Na gauči s vámi nebude, když nemůže vysloveně pást ovce, tak vyžaduje aspoň pohybu. Je proto určena aktivnímu majiteli, který rád všestranně sportuje.

Pokud jde o psí inteligenci, je dokonce v žebříčcích plemen uváděna jako první, ještě před německým ovčákem, retrívrem nebo rotvajlerem, takže border kolii rozhodně nepodceňujte – vytuší všechno, povely dokáže někdy i předvídat. Je to velmi živý a poslušný vytrvalec, co poslechne na slovo. A snad právě proto, že je opravdu hodně aktivní, vyžaduje také kvalitní jídelníček, protože pohyb si žádá spoustu kalorií. Vyzkoušejte proto třeba konzervy Animonda Gran Carno s hovězím nebo kachním srdcem!

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.