Plemena psů - Československý vlčák

Na začátku byla vlčice z Karpat a německý ovčák. Je to už skoro sedmdesát let, původně měl československý vlčák hlídat státní hranici s německy mluvícími zeměmi. Doba se ale změnila a v roce 1982 uznala tehdejší ČSSR tyto křížence psa a vlka za národní plemeno, aby je v roce 1999 uznala i FCI.

 Kromě ČR a Slovenska je dnes populární hlavně v Itálii, snad i proto, že tamní horské oblasti mu vůbec nedělají problém – má to nakonec i zapsáno v genech. V posledních letech se nakonec o trochu více rozrůstá právě zahraniční smečka a trend zřejmě bude pokračovat.

Má v sobě eleganci vlka a vytrvalost ovčáků

Není z nejrychlejších, ale dokáže klusat i desítky kilometrů. Už z dálky držením těla a přirozenými pohyby připomíná vlka, což se odráží i na jeho barvě a symbolicky i na „vlčím“ čenichu. Oko barvy jantaru a stříbrná srst, která někdy přechází do tmavé šedi a je mimořádně hustá. Vybočené tlapy, krátké vztyčené uši a dobře osvalená hlava. Velmi silný krk s pravidelně vsazenými dvaačtyřiceti zuby z něj dělá prvotřídního hlídače, což byl i původní záměr inženýra Hartla, pomyslného stvořitele plemene.

Nakonec, pokud jde o povahu, tento pejsek je silně fixovaný na svého pána a poměrně nedůvěřivý k cizincům. Je velmi chytrý a vyžaduje pevnou ruku při výcviku, který není vůbec nijak lehký. I proto si podobné plemeno pořizují jen zkušení chovatelé, kteří jej pak mají jako hlídače obydlí na celý život. Dožívá se totiž v průměru až patnácti let, což je na psa poměrně dost. Rozhodně nejde o psa, který by rád měnil majitele nebo životní prostředí, podobná věc by jej totiž poznamenala – a to doslova na celý zbytek života. Pokud přijde do jeho života někdo cizí, trvá dlouho, než se s tím vůbec smíří a nikdy už to s ním nebude jako dřív.

 

Velký, silný a tím pádem budící obrovský respekt

Československý vlčák dorůstá běžně výšky přes 65 centimetrů, fena je o pár čísel menší. Váha pak obvykle přesáhne u psa 25 kilogramů, fena zpravidla neváží méně než 20 kg. Díky mimořádně husté podsadě srsti mu nevadí celoroční pobyt venku, svědčí mu nakonec i velmi častý pohyb. Nevadí ani opravdu náročný fyzický výkon, takže si na něj připravte velkou zahradu. V paneláku by se určitě trápil, do městských bytů je naprosto nevhodný, už jen kvůli potřebě prostoru. Nezapomeňte, že prostě potřebuje být s vámi – a to ideálně denně. Pokud tomu tak nebude, jeho vytí rozhodně nepřeslechnete, a to platí bohužel i pro sousedy.

Povahově klidný, avšak důsledný chovatel je nutností. Přirozená autorita bude také žádoucí, protože vlčák chce vůdce smečky, jehož může respektovat. Výcvik ho navíc musí bavit, preferuje metodu „škola hrou“, jinak se bude pořádně nudit. A jak známo, kdo se nudí, ten také zlobí. Socializace je žádoucí už ve velmi raném věku, od prvního dne, kdy si jej přivezete domů. Musí vás brát jako svou novou rodinu a oblíbit si i děti.

Žije velmi dlouho a hlídání je jeho život

Bude to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale odměna je sladká. Klidně i patnáct let s přítelem, co na vás nikdy nedá dopustit. Potřebuje také patřičně vydatné krmivo, takže co se inspirovat u značky Arden? Řada Grande Dog Prestige snad svým názvem hovoří za vše. Kaloriemi se zase tolik šetřit nemusí, tohle je pravý opak gaučového mazlíčka, kterému se ani nebude chtít na procházku ven, když teplota klesne pod nulu. Naopak, bude neustále monitorovat váš pozemek a dá okamžitě najevo, že se blíží nějaká hrozba. V tom se na něj můžete stoprocentně spolehnout, za salám vás, pokud jste jednou uzavřeli věčné přátelství, už rozhodně nikdy nevymění…

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.