Pomoc (nejen) psím útulkům

Stačí jen maličká pomoc, ale od více lidí. Provozovat takový útulek je velmi drahé, příspěvky od radnice jsou nejisté a majitelé věnují této činnosti spoustu času, kterou se doslova obětují pro společnost.

Nemají majitele a nemůžou za to. Možná to byl starý pán, který umřel. Možná byl dárkem za vysvědčení dětem, které se o něj potom nehodlají starat, protože zjistí, že není hračka, ale živé zvíře se svými potřebami. Možná se pár týdnů prostě jen toulal na ulici a trávil čas se smečkou sobě podobných, než byl úřady odchycen a umístěn právě do útulku. Jak můžeme pomoci takovým zařízením? Možností je několik, tak si tohle téma pojďme trochu blíže rozebrat.

S troškou do mlýna může přijít kdokoliv

Stačí jen maličká pomoc, ale od více lidí. Provozovat takový útulek je velmi drahé, příspěvky od radnice jsou nejisté a majitelé věnují této činnosti spoustu času, kterou se doslova obětují pro společnost. Stačí si spočítat, kolik toho každý pes v průměru vyžaduje – od očkování po krmení – a vše vynásobit počtem svěřenců v průměrném zařízení. Sečteno a podtrženo, každá koruna se hodí a žádný dar nemůže být odmítnut. I kdybyste měli přinést pár konzerv. Takže, možnosti jsou třeba…

  • Finance. Peníze jsou to nejdůležitější, protože veterinář je drahý a nákup krmiva jakbysmet. Správný útulek má také svoje auto, do nějž nakupuje nákladné pohonné hmoty. Vše samozřejmě vyjde na velké náklady, a pokud není majitel rentiér, neobejde se bez darů.
  • Krmivo. Ať už granule nebo konzervy, vše neustále zdražuje a chovat desítky pejsků je drahé i kvůli stravování. Můžete objednat rovnou u dodavatele psích krmiv nebo dovézt něco koupeného v kamenném obchodě, pomoci takto můžete vlastně kdekoliv po republice.
  • Venčení. Přiložit ruku k dílu, vždyť i to se přece cení! Možná psa doma nemáte kvůli tomu, že žijete v garsonce, ale máte tahle zvířata nadevše rádi. Proč si potom nezprostředkovat kontakt s nimi a nepomoci současně dobré věci? Venčete pejsky v útulku třeba o víkendu.
  • Vybavení pro útulek. I kdyby mělo jít jen o pár čistících prostředků nebo psích hraček, každá maličkost se tady cení. Starý gauč, omšelá deka, vodítka, obojky, pár pamlsků na přilepšenou, prostě cokoliv, co zrovna přijde vhod. Neváhejte do útulku zajít a zeptat se, co je zapotřebí.

Samozřejmě jsou tu i další formy výpomoci. Můžete si pejska vzít na nějaký čas domů, pokud se zrovna zotavuje po veterinárním zákroku a vyžaduje víc péče než jiní svěřenci útulku. Mnoho zařízení umožňuje i takzvanou virtuální adopci. Možná si nemůžete vzít pejska z útulku rovnou, nemáte doma nejlepší podmínky pro svěřence, který vám padl do oka. Ale pokud se dohodnete s útulkem, že přispějete každý měsíc nějakou menší částku právě na toho či onoho psa, budete mít také dobrý pocit, no ne?

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.