Proč naše lékárnička není vhodná pro kočky a psy?

11.11.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
V domácí lékárničce většinou nikomu nechybí nějaké léky proti bolesti, průjmu a nachlazení. Společně s dezinfekcí by takovou výbavu měla mít každá domácnost. Bohužel si lidé občas neuvědomují, že pes a kočka, ač jsou nám velmi blízcí, se v mnoha ohledech výrazně liší. Ráda bych zde shrnula léky, které bychom neměli našim mazlíčkům podávat ani s tím nejlepším úmyslem.

Nesteroidní antiflogistika

(Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, Modafen, Indobene, Indometacin, Diclofenac, Inflamac, Monoflam, Veral, Voltaren, Ketazon, Ketonal, Profenid, Naproxen, Surgam, Flamexin, Hotemin, Piroxicam, Movalis, Aulin, Coxtral…)

Tyto léky jsou lidmi běžně využívány a také nadužívány při různých druzích bolestí. Jsou to látky proti zánětu, bolesti a ke zmírnění otoků. Tyto léky ale nepatří zvířatům. Jejich podáním jim můžete velmi ublížit, nebo je dokonce zahubit. Po příjmu jsou velmi rychle vstřebávány, v žaludku způsobují zvýšení množství žaludečních šťáv a zároveň ale snižují obranné mechanismy žaludeční stěny. To má za důsledek vznik žaludečních vředů a selhání ledvin. Vždy záleží na podané dávce, od které se následně odvíjí klinické příznaky. Pozorujeme bolestivost břicha, letargii, zvracení, kálení krve. Jestliže je podaná dávka na kg větší, nebo dojde k prasknutí vředu, rozvíjí se velmi rychle šokový stav a ledvinové selhání. Toto jsou život ohrožující stavy. Bohužel na veterinárních pracovištích nejsou otravy těmito léky vzácné.

Pes

  • 8mg/kg (0,5 tbl Ibalginu 250 u 15kg psa) - vyvolává během několika dní zánětlivé změny v trávicím traktu a tvorbu vředů bez zjevných klinických příznaků
  • 50–125mg/kg (1–2,5 tbl Ibalginu 500 u 10kg psa) - jako jednorázová dávka vyvolává zjevné trávicí potíže
  • 175–250mg/kg (3,5–5 tbl Ibalginu 500 u 10kg psa) - vyvolávají akutní ledvinové selhání

Kočka

  • 50mg/kg (asi 3/4 tbl Ibalginu 250) - vede k poškození zažívacího traktu a krvácení do něj
  • 200mg/kg (asi 0,5 tbl Ibalginu 500) - vyvolává akutní ledvinové selhání
  • 600mg/kg (asi 3 tbl Ibalginu 500) - je smrtelná

Paracetamol a fenacetin

(APO-Acetaminophen, Efferalgan, Mexalen, Panadol, Paracetamol, Paralen, Ataralgin, Coldrex…)

Tyto léky používají lidé při teplotě a proti bolesti. V nich obsažené látky se v organismu psa a kočky metabolizují na toxiny a způsobují methemoglobinémii. Jedná se o cyanózu (tmavé zbarvení sliznic), obtížné dýchání, otok obličejové části hlavy, deprese, nízká teplota, zvracení. Může se vyvíjet slabost, pacient upadá do kómatu a umírá. Když má pes nebo kočka suchý čenich, ještě to neznamená, že má zvíře teplotu!

Pro 3,5kg kočku je toxická i ¼ 500mg tabletky Paralenu!!!

Aspirin

(Acylpyrin, Aspégic, Aspirin, Upsarin, Alnagon, Thomapyrin)

Příznaky se vyvíjí během 4–6 hodin po přijetí většího množství. Jde zejména o apatii, zvracení, nechutenství a letargii, zrychlené dýchání a zvýšenou teplotu. Během 1 dne může dojít k rozvoji slabosti, potácení, kómatu a smrti. I malé dávky mohou poškodit žaludeční sliznici a vést k rozvoji žaludečních vředů, stejně tak jako NSAiD. Může se objevit anémie a poškození jater. Aspirin nemá specifický protilék, toxicita nejde účinně léčit!!!

Čokoláda a kofein

Pro kočky a psy je také rizikový příjem čokolády a kofeinu. Theobromin obsahují všechny čokoládové dobrůtky. Při pozření vyšších dávek může dojít ke třesu, zvýšení tlaku a srdeční frekvence, záchvatům. Při dlouhodobém příjmu malých dávek může dojít k rozvoji srdečního selhání.

Nedávejme proto zvířatům to, u čeho si nejsme jisti, že jim neublíží a ani to, na čem si smlsne náš jazýček. Někdy to může skončit opravdu tragicky.

V dalším článku budeme naopak mluvit o psí a kočičí lékárničce.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.