Proti čemu očkovat kočky?

19.10.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
V minulém článku jsme si řekli několik informací o očkování psů. Dnes se pojďme zaměřit na další oblíbené domácí i venkovní mazlíčky – kočky. Kočky jsou krásná svéhlavá stvoření, která pečují o svůj kožíšek. Také se navzájem často olizují a čistí. Zkrátka mají rády kontakt a i tímto těsným kontaktem si předávají onemocnění. Dalším těsným kontaktem jsou časté hrátko-boje při páření, bránění teritoria a jiném měření sil.


Pro kočky není v České republice žádná povinná vakcinace. Pokud s nimi ale cestujete mimo území ČR, musí být očkovány proti vzteklině. Je zde ale několik velmi rozšířených onemocnění, jako je onemocnění horních cest dýchacích a očí a tzv. parvoviróza, proti kterým se vyplatí svoji kočku nechat vakcinovat. Nejlepší je začít s vakcinací již od 9. týdne života koťátka, aby si mohlo proti těmto onemocněním vytvořit protilátky. Překážkou ale není ani vyšší věk kočky. Dále následuje pravidelné přeočkování, kterým udržujeme imunitu zvířete.

Základní kočičí vakcinace je proti těmto 3 nemocem:

Panleukopenie koček (parvoviróza koček)

Původcem je Parvovirus, který napadá buňky zažívacího traktu, kostní dřeň i CNS. Projevuje se zvracením a úporným průjmem s příměsí krve. Kočky se mohou nakazit již v děloze matky, nebo až v průběhu života kontaminovanou vodou a krmivem. Toto onemocnění nejhůře postihuje nejmladší věkové kategorie.

Herpesviróza koček

Původcem je Herpesvirus FHV-1, kterému se dobře daří v chovech s větší koncentrací zvířat a ve špatných zoohygienických podmínkách. K infekci dochází velmi snadno těsným kontaktem koček, přenašeči mohou být lidé a jimi používané pomůcky. Onemocnění se projevuje výtokem z nosu a očí, červené nateklé spojivky, kýcháním, kočka přestává jíst a není aktivní, dále je viditelný výhřez třetího víčka a horečka. U malých koťátek dochází ke slepení víčkové štěrbiny, zalepení nosních dírek výtokem aj.

Kaliciviróza koček

Jedná se o onemocnění sliznic hlavy a dýchacího systému, k infekci dochází těsným kontaktem, aerosolem. Příznaky bývají ztížené dýchání, zvýšený slinotok – v tlamičce jsou eroze, puchýře, snížený příjem krmiva, mohou se objevovat i bolestivé léze v meziprstí, na což pak navazuje neochota k pohybu.

Další onemocnění, proti kterým můžeme naši kočku naočkovat:

Virová leukémie

Toto onemocnění poškozuje imunitní systém koček a tím výrazně snižuje jejich imunitu. Kočka je náchylná ke všem ostatním onemocněním, nereaguje na léčbu, postupně slábne a dochází k úhynu. Nemoc má zdlouhavý průběh a projevuje se u všech věkových kategorií. Před samotným provedením očkování je nutné provést krevní test na protilátky a očkovat pouze zvířata s negativním výsledkem. V případě přítomnosti protilátek bychom očkováním stav pouze zhoršili. Virus se přenáší slinami, mlékem, krví, močí.

Infekční peritonitida

Nejnápadnějším příznakem tohoto onemocnění je zvětšení břicha. Dutina břišní je vyplněna tekutinou, postupně dochází k poškození všech vnitřních orgánů a může dojít až k ochrnutí, neboť nemoc zasahuje i nervový systém. Před očkováním se musí opět provést krevní test na protilátky.

Dermatofytóza

Onemocnění, které způsobují plísně. Jedná se o onemocnění kůže, kde se objevují holá kruhová místa s šedavými šupinkami. Pozor, toto onemocnění je přenosné na lidi.

Vzteklina

Velmi nebezpečné onemocnění, které je po vypuknutí klinických příznaků neléčitelné a smrtelné. Je přenosné na člověka, k přenosu dochází pokousáním. U koček není ze zákona povinné očkování proti vzteklině. Ale je vhodné zejména u koček, které se pohybují venku.

Chlamydióza

Onemocnění může zkomplikovat průběh kočičí rýmy a jeho nebezpečí je především v tom, že je přenosné na člověka.

Mějme na paměti, že vakcinací vašich zvířat nechráníte jen je, ale i jejich kočičí kamarády a sebe.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.