Veterinární diety aneb léčíme jídlem

17.6.2016 - MVDr. Barbora Bartošová
Pod pojmem veterinární neboli klinické diety rozumíme krmiva, která se užívají jako součást léčby. Velmi často se podávají ještě s jinými léky, ale mohou se používat i jako preventivní klinické diety (například dieta proti vzniku zubního kamene, prevence a léčba obezity, potravní alergie, kožní onemocnění aj.).

Veterinární dietu by nikdy neměl dlouhodobě užívat zdravý pes. Tyto diety by se měly podávat na předpis, či doporučení veterinárního lékaře. Obsah klinických diet se totiž liší od kompletních krmných směsí, kterými by měl být krmen zdravý zvířecí jedinec.

Kdy je podávat

Veterinární diety mají velký význam v léčbě akutních (např. akutní gastrointestinální poruchy) a chronických onemocnění (cukrovka, onemocnění ledvin, zabránění vzniku močových kamenů, alergie na krmivo aj.). Pomocí takovýchto diet, vytvořených speciálně pro stabilizaci vnitřního prostředí u daného onemocnění, významně napomáháme našemu čtyřnohému miláčkovi vypořádat se s onemocněním. Někdy je to také jediný možný způsob, jak se situací bojovat a zabránit opětovnému propuknutí nemoci. Diety se liší poměrem a obsahem bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálních látek. Na trhu je celá řada firem, které se zabývají výrobou klinických diet pro naše čtyřnohé mazlíky. Například Royal CaninHill´sTrovet aj.

Existují diety pro úpravu stavu u onemocnění srdce, ledvin, močových cest, kloubů, kůže, zažívacího traktu. Bohužel se v praxi setkáváme s tím, že význam klinických diet bývá majiteli podceňován. Častým výsledkem je pak selhávání dlouhodobé terapie, snížený životní komfort pacienta a zkrácení délky života zvířete.

Nejčastěji používané veterinární diety (VD)

  1. VD renal - potíže s ledvinami, záněty a selhávání ledvin, tvorba močových kamenů
  2. VD gastrointestinal - akutní a chronický průjem, zvracení, onemocnění slinivky
  3. VD hypoalergenní - kožní problémy, potravní alergie, potravní intolerance

Pro veterinární diety jednotlivých typů je přesně předepsáno složení výrobku podle typu onemocnění. Toto složeni musí dodržovat všichni výrobci jednotlivých veterinárních diet. Jednotlivé VD se ale mohou lišit v chutnosti krmiva. Diety se prodávají jako suchá granulovaná krmiva nebo jako konzervy. Konzervy většinou bývají chutnější, voňavější.

Nezapomeňte se o vhodné VD pro vašeho mazlíčka poradit se svým veterinářem.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.