Ideální strava pro pejska? To nemusí být nic těžkého

Každé zvíře je jiné a bude mít odlišné nároky. Pokud si ale můžeme dovolit věnovat našemu pejskovi pořádnou porci času, nebude od věci mu podávat čerstvě uvařené jídlo. Důležité je ale promítnout i do takového jídelníčku vyváženost, což je naopak výrazně snadnější, pokud dodáváte čtyřnohému kamarádovi konzervy a suché granule. Takže jak na to?

 

Berte ohled na plemeno, věk i zdravotní stav

Granule rozhodně nikdo neodsuzuje, naopak – je to dobrá metoda, jak snadno zajistit komplexní jídelníček, výživné bílkoviny a minerály v jednom balení. Samozřejmě je třeba brát ohled na doporučenou krmnou dávku, granule vybírat s ohledem na velikost plemene nebo stáří psa. Existují naštěstí i granule kaloricky odlehčené, pokud má váš pejsek sklony k obezitě, zabráníte jim už na začátku. Suchá strava by také měla chutnat, pokud tomu tak není nebo se dostaví dokonce žaludeční problémy, je namístě konzultace s ošetřujícím lékařem – veterinářem a případné stanovení dietního jídelníčku. Nikdy totiž nevíte, co vašemu pejskovi skutečně schází, dokud jej neprohlédne doktor…

Pozor na hltání! Tento způsob stravování je totiž poněkud nešťastným. Pokud většímu plemenu podáte suchou stravu určenou pro malé psy, bude mít sklon polykat granule rychleji – ideálně hrst najednou. Větší granule pak hltání zamezí, pokud nedojdete ke kýženému výsledku, jsou tu i speciální misky, které účinně pomohou. Cílem je, aby pes jedl po menších dávkách, jídlo důkladně rozkousal a stolování si samozřejmě také patřičným způsobem užil.

 

Nejčastější chyby, které chovatelé při krmení dělají:

Nikdo učený z nebe nespadl a začátečníci dělají chyby, to je přeci jasné. Ale pokud chováte živé zvíře, takové chyby byste dělat určitě neměli. Co patří tedy mezi nejčastější hrubky chovatelů psů?

  • Čokoláda. Tu si dopřejte na nervy spíš vy a samozřejmě ji doma pečlivě schovejte. Pokud ji pes odhalí a sežere, koleduje si o zdravotní problémy a v některých případech mu dokonce půjde o život. Nejde o tuky nebo cukry, ale spíš škodlivé látky jako theobromin nebo kofein. 
  • Kosti. Syrové jsou v pořádku, s těmi si psí žaludek poradí, protože je na to stavěný od přírody. Když mu je ale uvaříte, začnou se odštěpovat malé kousky. Ostrý kus kosti se pak může zapíchnout do žaludku, kde zůstane poměrně dlouho a způsobuje problémy se zažíváním.
  • Koření. Tady rozhodně doporučujeme, aby pes nepřijímal zvýšené množství soli. Hrozí mu totiž úplně stejné problémy jako lidem, kteří neznají při solení míru. Krevní tlak na kritických hodnotách, sklon k obezitě. Navíc, sůl je návyková, a to rozhodně neplatí jen u nás, lidí.

Samozřejmě také platí, že byste pejska neměli nijak překrmovat, důležité je také dbát na vyváženou stravu. Pes je sice masožravec, ale ovocem, zeleninou nebo mléčnými výrobky určitě nepohrdne, už jen pro zpestření jídelníčku.

Procházet granule pro psy

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.