Plemena psů - Německý ovčák

Někdy se jim říká také vlčáci, ale to je spíš tradiční české pojmenování, které je v dalších zemích trochu nesrozumitelné. Zvláště tam, kde toto plemeno pochází, tedy v německy mluvících.

 Často je k vidění na televizních obrazovkách, a to jistě i proto, že je mnohdy skvělým služebním psem pro policisty nebo vojáky, případně záchranáře. Pokud jde o počet, německý ovčák nad ostatními plemeny světa jednoznačně vede. Podobá se trochu belgickému ovčákovi nebo československému vlčákovi, ale plně se zaměnit samozřejmě nedají. „Náš“ pes je podobný spíše vlkovi, což u ovčáků není tak snadno patrné.

Velice inteligentní pes, co miluje lidi

Učenlivý už od maličkého štěněte, ideální společník na agility, ale také doslova životní partner pro slepce nebo jinak zdravotně postižené osoby. Svou rodinu miluje nadevše a hodlá ji bránit i za nasazení vlastního života. Lidi miluje a nemůže bez nich dlouho vydržet, pokud se mu nebude dostávat patřičné pozornosti, začne ničit věci (pevné zuby dovedou rozervat deku na počkání), štěkat nebo se chovat nestandardně, výjimečně pak jeví i známky agrese. Vyžaduje proto dohled a samozřejmě i výcvik – alespoň v základní formě a také velkou zahradu nebo výběh, kde si může nerušeně trénovat fyzičku. Pohyb je totiž velkou vášní německých ovčáků, stejně jako láska k dětem a také dalším domácím zvířatům, důležité je ovšem začít se seznamováním v mládí.

Genetický původ by šlo jistě vystopovat u staroněmeckých ovčáků, ale také tu najdeme určitě krev ovčáckých psů z Francie nebo Španělska. Na konci devatenáctého století díky kapitánu jezdectva Maxi von Stephanitzovi se tito psi kromě zemědělství využívají i u policie, a právě díky tomu si ovčáci vysloužili svou dnešní popularitu, za kterou může i seriál typu Komisař Rex. Spolek pro německé ovčáky funguje dodnes, v katalogu v Německu je už přes sto let.

Jak vlastně vypadá? Je mimořádně robustní

Němečtí ovčáci jsou oficiálně kategorizováni stále ještě jako psí střední velikosti, ale jejich stavba těla a mohutné svalstvo rozhodně budí velký respekt. Se svým majitelem stráví v průměru deset let, výjimečné není ani dožití se třinácti nebo čtrnácti roků. Pes je samozřejmě o něco mohutnější než fena, váží zhruba 30 až 40 kilogramů (fena asi 20 až 33 kg), pokud jde o výšku v kohoutku – fena asi 55 až 60 cm, pes v průměru přibližně o pět čísel navíc.

Má klínovitou hlavu souměrnou s tělem, mírně klenuté čelo, rovný hřbet nosu, který je vždy černý. Mohutné čelisti a dvaačtyřicet zubů, klasický nůžkový skus a středně velké uši, která nese obvykle vzpřímeně. Středně velké mandlové oči s poměrně tmavou barvou, jež povětšinou dobře ladí s odstínem kožichu. Silný krk a široký hrudník, ocas přinejmenším po hlezno a svěšený – pokud je pes rozrušený nebo běží, má jej trochu výše, ale většinou ne přes výšku hřbetu.

Německý ovčák vyniká mohutnými a tmavými drápy, jde o typického klusáka, který dosahuje velké rychlosti a ničeho se nebojí. Jinými slovy, pro policejní službu ideální adept, že? Díky velmi husté srsti s kvalitní podsadou může žít i venku, ale nezapomeňte dodržet zásady spokojeného kotce, aby snášel zimu co nejlépe! Na jaře a na podzim jej nezapomeňme trochu pročesat, línající srst by mu jinak dělala potíže. Občas je také nutné trochu prostříhat drápky

S cizími lidmi si rozhodně nerozumí

Jakoukoliv návštěvu nevítá zrovna přátelsky, takže jde o perfektního hlídače nejen pro venkovská stavení. Přátelský vztah si vytvoří s cizincem až po delší době, takže na nevítané návštěvy u vašich vrátek bude doslova – jako pes. Nedůvěra je mu sice vlastní, vše ale myslí dobře, je v tom snaha ochránit „své“ lidi. Je to aktivní pes, a právě pro takové je tu krmivo AATU s vysokým obsahem kvalitních kuřecích bílkovin!

 

 

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.