Stříhání drápků u psů nemusí být stresující záležitost

Podobně jako jiná zvířata, i pes má drápky. A ty vyžadují samozřejmě pravidelnou údržbu, jinak mohou začít pořádně bolet. Už od štěněte bychom se měli učit klidu při zastřihávání a zároveň efektivní technice.

 Když bude náš svěřenec příkladným pacientem, zasloužil by si určitě pamlsek. Zvyknout jej pak na podobný cyklus znamená mít nejméně z poloviny vyhráno, bude totiž očekávat odměnu a kvůli tomu nějakou tu nepříjemnost snadno přejde.

Svoje nůžky nechte raději v koupelně

Bude to stát i pár korun, minimálně na nákup speciálních nůžek. Ty určené pro lidi se opravdu vůbec nehodí, prostě proto, že jsou určeny na naše nehty – pejsek je sice také savec, ale má docela jinou verzi nehtů. Kdybyste používali lidské nůžky, tak drápky zbytečně roztřepíte a poškodíte, kýženého efektu určitě nedosáhnete. A jak tedy začít?

Cílem je naprosto klidný pes, kterému dáme dobrotu a připravíme ho nejprve tím, že mu prohmatáme packy, nejdřív pár vteřin, později déle. Když to vše vydrží bez problémů, je čas na seznámení s nůžkami, které jen letmo přiblížíme k drápkům a poklepeme na ně, postačí věnovat tomu pár dalších dnů. Důvod je jednoduchý, nebude se nůžek tolik bát, všechno totiž musí jít pomalu, zvláště u štěňat. Možná budete stříhat drápky napoprvé i několik dní – každý den jeden. Chce to pořádnou dávku trpělivosti, ale nedá se nic dělat…

Nůžky na drápy

Jak přesně stříhat, aby to nebolelo?

Do jedné ruky tlapka, do druhé nůžky. Ideální je držet nůžky k drápu v úhlu pětačtyřiceti stupňů. Lepší bude jít na slunce, abyste vše viděli – nebo si vezměte na pomoc alespoň silnější světlo umělé. Žilku byste měli jasně vidět a nesmíte ji v žádném případě přestříhnout. Pejska by to velice bolelo, už by vám příště nemusel věřit, a ještě byste museli v krajním případě k veterináři. Pokud má tmavší drápky, bude celá akce trochu složitější. Zastřihněte jen malý kousek drápku od konce, aby se ve výsledku netřepil a takzvaně jste neťali do živého. Pak se podívejte z čelního pohledu, malá tečka signalizuje, že živá tkáň je už jen milimetry (nebo ještě méně) a další stříhnutí bude mít za následek zavytí a velkou bolest.

A podle čeho poznáme, že je třeba přejít ke stříhání?

Celkem jednoduše, drápky klepou o zem a pes nechodí zrovna tak, jak by měl. Přesahují polštářky a váš přítel na ně musí našlapovat. Pravidelné stříhání drápků je proto nutností, a to i proto, že živá tkáň se může jinak rozšířit a v pozdější fázi růstu drápku, který už překročil všechny mantinely, byste měli před sebou až moc mravenčí práce. A možná by se musel na celou věc podívat raději veterinář.

Přejít na nůžky na drápy

 

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.