Pořídil jsem si štěně. Jak z něho vychovám pohodového pejska?

Když jste si ho přinesli domů, vypadal jako malá chlupatá kulička. Roztomilý a hezký. Jenže chlupatý přírůstek do rodiny si žádá své. Musíte ho správně vychovávat. Jinak si koledujete o to, že vám přeroste přes hlavu a celá rodina se bude točit jenom okolo něho. A to není dobře. Proto se nebojte vzít na sebe odpovědnost a pejska už od malého štěňátka správně vychovávat. Jedině tak budete mít doma parťáka, který vás nezklame.

Netrestejte za každou maličkost

Laskavost spojená s důsledností, to je asi nejlepší recept na výchovu psa. Ten, kdo štěně trestá za každou hloupost, dělá ohromnou chybu. Vychovává tak ze svého čtyřnohého parťáka ustrašeného vystresovaného jedince, který se bude bát každého šustnutí. Výsledkem bude, že může na určité podněty reagovat naprosto neadekvátně, třeba nečekanou agresí. Může se pak stát, že někoho pokouše ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Je to ale chyba vaší nevhodné výchovy.  

Jasně, ale kamarádsky ukažte, že pánem jste vy

Velmi důležité je, dát psovi zřetelným, ale zároveň velmi kamarádským způsobem najevo, kdo je vůdcem smečky. Zvíře pak rychle pochopí, že velitelem jste tady vy a přizpůsobí se, aniž by pociťovalo strach nebo stres. Zkrátka vás začne respektovat, protože pochopí, že jste v pomyslné hierarchii nad ním. Nebude to ale pociťovat jako újmu. Bere to jako fakt. Pokud by se někdy přesto pokoušel převzít vedoucí funkci, opět musíte jasně, ale přátelsky ukázat, že pánem jste vy.

 

Výcvik psa

V jakém okamžiku byste měli začít s výchovou pejska? Podle kynologů je nejlepší období ve čtvrtém měsíci pejskova života. Počítejte ale s tím, že tehdy pejsek ještě nemá úplně vyvinutou svalovinu. Není proto vhodné ho nadměrně honit. To by mohla pro malého tvorečka být ještě příliš velká zátěž. S čím ve výchově začít? Alfou a omegou je čistota. Vyhraďte místo pro vykonávání pejskovy potřeby. Tam rozložte noviny, ideálně ještě podložené igelitem. Máte připraven první krok.

Určete místo pro vykonávání potřeby

Zbývá ale to nejdůležitější. Naučit pejska chodit na toto místo. Jak se vám to podaří? A jak vůbec zjistíte, že se psovi chce čůrat nebo kakat? Většinou štěně chodívá na toaletu, tedy malou a velkou potřebu hned ráno po probuzení. Když tedy vsadíte na tuto ranní dobu, zpravidla se nespletete. Napoví vám i změna jeho chování. Začne projevovat neklid a pobíhá dokolečka. Očichává podlahu, někdy i kňučí. V takovém případě odveďte pejska na vyhrazené místo. Jakmile pejsek udělá potřebu na vámi určeném místě, pochvalte ho. Dělejte to pravidelně při každé příležitosti. Pejsek si pak spojí vykonání potřeby na určeném místě s vaší pochvalou a zamíří tam sám.

 

Vykonání potřeby mimo je fuj

Samozřejmě ale tahle výchova nepůjde úplně hladce. Neobejde se to bez drobných karambolů. Určitě někdy nastane situace, že pes nestihne dorazit na noviny a vykoná potřebu někde cestou nebo někde jinde. Určitě ho nebijte složenými novinami, ani máčení čumáčku v loužičce není vhodné. Jde o zastrašovací praktiky. Efektivnější je v klidu pejska přivést k místu, kde potřebu vykonal a ukázat mu, že je to fuj a že se to nedělá. Když si pes místo očichá, pochopí, že je to špatně. Dokážete tím mnohem více než trestáním.

 

 

Volejte na psa opakovaně

Už v časném štěněčím věku byste také měli trénovat štěňátko, aby slyšelo na vaše jméno. Proto říkejte v přítomnosti štěňátka často a opakovaně jeho jméno, a to veselým tónem. Jakmile pes zareaguje tím, že zvedne hlavu, neváhejte a hned ho odměňte nějakým pamlskem. Volejte jméno několikrát, ale myslete i na to, abyste si dali určitou přestávku a psa neznechutili. Pokud ho neustálým voláním otrávíte, bude se nudit a přestane na jméno reagovat.

Dejte mu pamlsek

Důležité je také volat na něj nejenom doma, ale i venku při venčení. V učení si pomáhejte pamlsky pro psy. První fází je, že pejskovi pamlsek ukážete. On si uvědomí, že ho máte. Potom ale pamlsek schovejte do kapsy a odejděte pryč. Když se můžete spolehnout na to, že pamlsek pes ucítí i v situaci, v níž na vás nevidí, zavolejte jeho jméno. Vyndejte pamlsek a čekejte. Jakmile pejsek na zavolání přiběhne, odevzdejte mu pamlsek, aby si ho smlsnul a pochvalte ho. Takto se postupně naučí slyšet na jméno.

 

Vykonání potřeby zaslouží pochvalu

Čtvrtý měsíc psího věku je zároveň ideální dobou pro trénink venčení. Jakmile se pes ráno probudí, zavolejte na něj: „Jdeme ven,“ nebo jiným ale jasným a vždy stejným povelem, který bude pokynem k odchodu ven. Pes už dokáže ovládnout kakání a čůrání. Venku si pak najde vhodné místo pro vykonání potřeby. Když se vykaká či vyčůrá, opět ho neváhejte pochválit. Pes pochopí, proč ho chválíte. Dá si dohromady venkovní procházky s vykonáním toalety a bude se o venčení s tím spojené sám hlásit, třeba sezením u dveří a kňučením.

 

I vodítko si žádá svůj čas

Zároveň je třeba, abyste psa učili nosit obojek a jít na vodítku. Začněte s tím už doma, a sice nasazujte psovi obojek při různých zábavných aktivitách, které psovi nevadí. Pes si na něj rychle zvykle a přestane mu vadit. Klidně mu jej nasaďte při mazlení, hraní. Nechte mu ho na chvíli, kterou postupně prodloužíte. Pak se zvíře nebude bránit, když mu budete obojek nasazovat před odchodem ven. Trénink venčení je nejlepší provádět v místech, kde vás nikdo nebude rušit. Pejsek půjde u nohy po levé straně, vy držte vodítko. Pakliže pes zatáhne za vodítko, zatáhněte mírně zpět. A dejte povel „pomalu“. Pes se musí naučit přizpůsobit. Dejte mu vodítko na chvíli, kterou budete postupně prodlužovat. 

Kdy začít kamarádit s ostatními psy?

Musíte se naučit také pejska přivolávat k sobě. Nejprve je třeba ho pustit na volno. Pes bude utíkat pryč. Vy se nenechte vystresovat a odcházejte. Nastane okamžik, kdy se pes začne bát, že ho opustíte a přiběhne. Jakmile vidíte, že běží k vám, volejte „ke mně“. Když přiběhne, musí následovat pochvala a pamlsek. Zkoušejte toto cvičení pravidelně, ale nepřehánějte to s ním. Pes by se pak mohl cítit zbytečně vystresovaný a naopak by nereagoval. Podstatná je vždy pochvala za každý výchovný úspěch. Roční štěně by už mělo tyto povely bez potíží ovládat, slyšet na své jméno, dodržovat čistotu, být schopen ukázat, že potřebuj ven vykonat potřebu. Tehdy už je dostatečně socializovaný, aby zvládl kamarádské očichávání s ostatními hafíky ze sousedství. Podmínka ovšem je, že absolvoval už veškerá nutná očkování.

 

Helena Stejskalová

 

 

 

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.